Kiraz

Eski Yunan metinlerinde kiraza ilişkin birçok bölüm bulunur. Bu metinlerde ilginç olan Romalılarla Yunanlılar arasında kiraza sahip çıkmadaki tatlı münakaşalar. Bunlardan birinde Romalı Larensis, -ki kim olduğunu bilen pek yok-, “Siz Yunanlılar birçok şeyi sorgusuz sualsiz mülkiyetinize geçirmektesiniz,” diyor.  “Onları sanki siz keşfetmişsiniz gibi vaftiz ediyor, ad veriyorsunuz. Oysa Romalı General Lucullus -şu gurmelerin bilinen atası olan ünlü Romalı, T. Ş.- Mitridates ve Tigranes’i fethettiğinde, Pontus’daki Kerasus (Giresun) adlı bir kentten bu meyvenin ağacını alıp Roma’ya getirdi. Romalı tarihçilerimizin de kaydettiği gibi, ağaca ve meyvesine bu kentin adını vererek ‘kerasos‘ dedi.”

Kiraz ve faydaları

Kirazın Latincesi ‘Prunus avium‘. Türkçesi, Avium eriği! Bu bir tür yabani erik bütün kirazların atası sayılmakta.

 

Tarihçiler Prunus avium’un vahşi bir ortamda gece gündüz bitki ve meyve toplayıp hayvan avlayarak yaşamaya çalışmaktan tarım ve hayvan yetiştiriciliğine terfi etmiş atalarımızın bildiği bir meyve olduğunu söyler.

 

Kiraz Gülgiller familyasından; anayurdu Asya olan, düz kabuklu bir çeşit ağaç veya ağaçcıktır. Genellikle yapraklanmadan önce çiçek açar. Meyvesi, etli ve tek çekirdeklidir.

 

Kiraz İdrar söktürür. Böbreklerde biriken zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Kabızlığı giderir. Kanın temizlenmesine yardım eder. Nikris, romatizma, damar sertliği ve mafsal kireçlenmesinde faydalıdır. Karaciğer şişliğine iyi gelir. Safra akışını normale döndürür. Sivilceleri önler. Susuzluğu giderir. Kabukları ishali keser. Ateşi düşürür. Çiçekleri göğsü yumuşatır ve öksürüğü giderir

 

Tibbi Etkileri ve Kullanımı Kiraz ağacının kabuğu, yaprakları, çiçekleri ve meyve sapları bedene yararlı etkiler taşır. Bu tıbbi etkiler ve onlardan yararlanma yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

bullet Kabuğu peklik verici ve ateş düşürücüdür. Bunun için ağacın gövde ya da dallarının kabuğu soyulup kaynatılarak dekoksiyonu yapılır ve içilir.

bullet Yapraklan müshildir. Kaynar suya daldırılan yaprakların demlendirilmesiyle hazırlanan infüzyonu içilir.

bullet Çiçekleri göğsü yumuşatır ve öksürüğü geçirir. Bunun için ağacın çiçekleri kaynar suya daldırılıp demlendirilerek yapılan infüzyonu içilir.Bunun için 15 – 20 gr kadar kiraz çiçeği bir litre suda 15 dakika haşlanmalıdır. Kiraz ağacının tıbbi bakımından en etkili ve önemli bölümü meyve saplarıdır. Kirazın ve hatta vişnenin (Cerasus vulgaris) meyveleri yenilirken sapları atılmayıp gölge ve havadar bir yerde kurutulursa aşağıdaki tıbbi etkileri taşıyan doğal bir ilaç elde edilir.

bullet Kiraz ya da vişnenin meyve sapları idrar söktürücüdür.

bullet Böbrekleri ve idrar yollarını temizler.

bullet İçerdiği bazı mineraller nedeniyle bedenin su dengesini düzenler.

bullet Kabızlığı giderir.

 

Bu etkileri sağlamak için 2-3 tatlı kaşığı kurumuş kiraz ya da vişne sapı alınıp 1 bardak suya konularak kaynama noktasına kadar ısıtılır. Daha sonra ateş kısılarak 10-15 dakika daha ısıtma sürdürülür. Böylece elde edilen dekoksiyondan günde üç kez birer bardak içilir.

Feradis kiraz bahçeleri

Tahmini hasat takvimi