Erik

Latince adı ‘Prunus domestica’ olan erik, en eski yazılı belgelere göre 2000 yıldır biliniyor.
Kafkasya ve Hazar Deniz’i çevresinden dünyaya yayıldığı sanılıyor. 

Erik ve faydaları

Araştırmalar, menopoz öncesi döneminde yaşanan kemik erimesine karşı günde 10 tane kuru erik tüketiminin kemikleri güçlendirdiğini ve osteoporoz riskini azalttığını göstermektedir. Erik, taze meyve ve kurutularak yenmesinin yanı sıra; komposto, reçel, pekmez, marmelat şeklinde de tüketilmektedir.

 

bullet Canlı yeşil görünümlü, sert, sulu ve lekesiz erikler tercih edilmelidir.

 

bullet Florida Eyalet Üniversitesi Bilim adamları kuru eriğin kemik erimesine karşı diğer kuru meyvelerden daha etkili olduğunu belirtiyorlar.

 

bullet Araştırmada 55 yaşındaki bir grup kadın 1 yıl boyunca günde 100 gram kuru erik tüketmiş ve süre sonunda kadınların kemiklerinde osteoporoz etkisinin çok daha az görüldüğü saptanmıştır.

 

bullet İnsanlar üzerinde yürütülen klinik bir çalışmada, menopoz döneminde kadınlara 3 ay boyunca kurutulmuş erik verilmesiyle serum kemik sağlığı göstergesi değerleri, toplam ve kemiğe özgün alkali fosfataz ve insüline benzeri büyüme faktörü-I değerlerinde olumlu gelişmeler tespit edilmiştir.

bullet Yapılan birçok çalışma kara erik, karadut, yabanmersini, kara üzüm ve nar gibi meyvelerin akciğer, prostat, karaciğer ve bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisinin olabileceğini göstermiştir.

 

bullet Mor ve kırmızı erik kabuğu, kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Erik, vücuda zarar veren oksijen radikallerinin yıkıcı etkilerini önleyen klorojenik asit ve neoklorojenik asit adlı iki fenolü içerir.

 

bullet İngiltere’de yapılan araştırmaya göre erik, yabanmersini, böğürtlen gibi mor renkli meyvelerin düzenli tüketilmesi  Alzheimer, multipl skleroz, kanser ve kalp hastalıklarına karşı direnç kazandırmaktadır.

 

Manchester Üniversitesi bilim adamları, bu meyvelerin içinde bulunan polifenol adlı maddenin, sindirim sistemi bozuklukları sebebiyle hücrelerin zarar görmesine neden olan demirin kötü etkilerini engellediğini de  belirtmişlerdir.

Feradis erik bahçeleri

Tahmini hasat takvimi